Blogchi

بـلاگچی

قالب وردپرس | آموزش وردپرس | بهینه سازی | طراحی و ترجمه قالب های وبلاگ

با امکانات جدید وردپرس ۴.۶ آشنا شوید

با امکانات جدید وردپرس 4.6 آشنا شوید

با امکانات جدید وردپرس ۴.۶ آشنا شوید

نسخه ی بتای وردپرس ۴.۶ هم بالاخره منتشر شد و بالاخره می توانیم حوالی ۱۶ آگوست منتظر ارائه نسخه نهایی آن باشیم. طبعا برای مسترکد و مسترکدی ها، آپدیت وردپرس به آخرین نسخه کاملا ارزشمند است ولی چیز مهمتری هم وجود دارد و آن این است که بدانیم در وردپرس ۴.۶ چه امکاناتی جدیدی در انتظار ما نشسته. در مطلب امروز به معرفی امکانات جدید وردپرس ۴.۶ خواهیم پرداخت. ابتدا به همراه هم امکانات ظاهری را بررسی کرده و سپس به بررسی امکانات فنی جدید وردپرس در نسخه ی جدید می پردازیم.

تغییرات ظاهری در نسخه جدید وردپرس
هرچند تغییرات ظاهری این نسخه ممکن است خیلی زیاد نباشند، ولی تغییرات اعمال شده بسیار مفید هستند و میتوانند تجربه ی کاربری بسیار بهتری را برای شما به عنوان مدیر سایت فراهم آورند.

 

تغییر فونت های ناحیه مدیریت وردپرس
اولین تغییری که در این نسخه مشاهده می شود، استفاده از فونت های سیستمی در ناحیه مدیریت وردپرس است. حتما می دانید که برای مدت طولانی، وردپرس از فونت Open Sans برای نمایش بخش مدیریت استفاده می کرد که این امر وردپرس را به سورس های بیرونی وابسته کرده بود. (همین حالا نگاهی به کد های سایتتان بیاندازید، خواهید دید که فونت open sans از google fonts فراخوانی شده و مورد دسترسی قرار گرفته) اما در نسخه ۴.۶ این مسئله کاملا تغییر کرده و وردپرس از این پس از فونت هایی که روی سیستم خود کاربر موجودند استفاده خواهد کرد. این مسئله باعث میشود که نمای نوشتار وردپرس در ناحیه مدیریت در سیستم عامل های مختلف، اندکی متفاوت باشد ولی به یقینا تجربه ی کاربری روان تری در کار کردن با ناحیه مدیریت به همراه خواهد داشت. فونت های انتخاب شده برای هر سیستم عامل عبارتند از :

apple-system برای سافاری و فایرفاکس در macOS و iOS
Helvetica Neue برای مکینتاش قبل از نسخه ۱۰.۱۱
BlinkMacSystemFont برای گوگل کروم در مکینتاش
Segoe UI برای ویندوز
Roboto برای اندروید و Chrome OS
Oxygen-Sans برای KDE
Ubuntu در سیستم عامل Ubuntu
Cantarell برای GNOME
و در نهایت در صورت عدم موجود بودن فونت ها، sans-serif به عنوان fallback

 

تغییر نحوه نصب و به روز رسانی افزونه ها

تغییر نحوه نسب و به روز رسانی افزونه ها

قبلا وقتی در وردپرس افزونه ای را نصب یا آپدیت می کردیم، برای مشاهده ی نتیجه ی کار، به صفحه ای جداگانه هدایت می شدیم که پیشرفت پروسه را برایمان به نمایش می گذاشت. در وردپرس ۴.۶ این مسئله به طور کامل تغییر کرده و می توانید تنها با یک کلیک و بدون رفتن به صفحات واسط اضافی، عملات مورد نظر را بر روی افزونه ها انجام دهید.

 

تغییر و بهبود عملکرد ویرایشگر وردپرس
در نسخه های قبلی وردپرس اگر کاربر revision ها را غیر فعال می کرد،دیگر نمی توانست به درستی از ویژگی ذخیره ی خودکار یا autosave در نوشته ها بهره بگیرد. خوشبختانه این مسئله در وردپرس ۴.۶ مورد توجه قرار گرفته و حالا کاربران حتی در صورت غیر فعال کردن بازبینی ها، باز هم می توانند نوشته ی خود را از بکاپ مرورگر یا autosave ها بازگردانی کنند.

همچنین امکان بسیار جالب دیگری که به ویرایشگر اضافه شده، هایلایت کردن لینک های خراب است.

هایلایت کردن لینک های خراب

کارکرد این امکان به این صورت است که در هنگام نوشتن یک مطلب، هرگاه لینکی را در مطلب قرار دهید، وردپرس لینک را چک می کند تا از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کند. اگر لینک وارد شده معتبر نباشد، نوشته ی مربوطه هایلایت میشود تا شما از مشکل آگاه شده و لینک را اصلاح کنید.

 

تغییرات فنی وردپرس ۴.۶
و اما پس از بررسی تغییرات ظاهری، نوبت به بررسی تغییرات فنی این نسخه می رسد. در نسخه ی جدید وردپرس شاهد تغییرات فنی زیر هستیم :

رجیستر کردن استاندارد Metadata
در این نسخه شاهد اضافه شده تابع جدید register_meta() هستیم که تقریبا مشابه register_post_type() عمل کرده و به ما اجازه ی رجیتسر کردن کلید های متا را می دهد. با استفاده از این تابع، افزونه ها و توسعه دهندگان قالب ها قادر خواهند بود به شیوه ی ای استاندارد و یکپارچه با اطلاعات متای ذخیره شده به همراه نوشته ها، کاربران، دیدگاه ها و … کار کنند.

 

کلاس جدید WP_Post_Type
در وردپرس ۴.۶ با استفاده از کلاس WP_Post_Type متغیر wp_post_types تبدیل به آرایه ای از آبجکت های WP_Post_Type می شود. با استفاده از این کلاس و متد های آن می توانید به بکار گیری انواع نوع نوشته ها، قوانین ریرایت، متا باکس ها، هوک ها و تاکسونومی ها بپردازید.

 

کلاس جدید WP_Term_Query
با استفاده از این کلاس خواهید توانست ترم های وردپرس را با ساختاری بسیار بهتر تولید کرده و مورد استفاده قرار دهید.

 

دو کلاس جدید WP_Site_Query و WP_Network_Query
این دو کلاس در وردپرس شبکه (چند سایته) به شما اجازه می دهد از سایت ها و شبکه های موجود کوئری گرفته و آن را به صورت Lazy Load بارگذاری کنید.